מהי שגיאת המסך הכחול של Windows (BSOD) ומדוע היא מתרחשת?

שגיאת מסך כחול (BSOD) של Windows היא אחת השגיאות הנפוצות והמתסכלות ביותר שבהן נתקלים משתמשי Windows. תקלה זו גורמת הלכה למעשה למחשב שלך לקרוס תוך כדי עבודה באופן פתאומי או להופיע בזמן איתחול המחשב. התסכול הרב נובע מהסיבה שפתאום אתה נשאר ללא המחשב שלך, ללא החומר וללא התוכנות שלך. שגיאה זו יכולה להיגרם ממספר גורמים, כולל בעיות חומרה, קבצי מערכת פגומים או תקלות תוכנה כמו התנגשויות בין מנהלי התקנים (דרייברים). למרבה המזל, ישנם שלבים שתוכל לנקוט כדי לפתור ולתקן את שגיאת המסך הכחול (BSOD) של Windows. במדריך זה, נספק לך הסבר שלב אחר שלב כיצד לעשות זאת נכון. נדון בגורמים השונים למסך כחול, כיצד לאבחן אותו וכיצד אולי אפילו לתקן אותו.

אם תעשה את כל מה שרשום במדריך שלנו, תוכל כנראה להפעיל את המחשב שלך שוב תוך זמן קצר! אז בואו נתחיל!

 

6 דברים שניתן לעשות כדי לאבחן ולתקן שגיאת מסך כחול

1. הסר תוכנות שעלולות לגרום לבעיה

כמו שכבר אמרנו, יש כל כך הרבה סיבות אפשריות לשגיאת מסך כחול, לכן תמיד יהיה כדאי להתחיל עם הדברים הקלים והפשוטים ביותר.

אם המחשב קורס כל פעם שאתה מפעיל תוכנה מסוימת, ייתכן שהיא זו שאשמה. אם יש גרסה חדשה יותר לאותה תוכנה, נסה להתקין את הגרסה החדשה ביותר. אם לא, נסה להסיר את התוכנה כדי לראות אם הבעיה באמת נעלמת.

 

2. בדוק את זיכרון העבודה של המחשב (RAM)

זיכרון RAM פגום עלול לגרום בסבירות לא נמוכה בכלל למסך כחול. זה נכון שזיכרון RAM מתקלקל לעיתים רחוקות אך אין לשלול אפשרות זו כאשר ניגשים לפתרון הבעיה. ישנם בשוק מספר כלים לבדוק את ה RAM אך למרבה המזל ל Windows יש כלי מובנה לבדיקת הזיכרון.

בתיבת החיפוש למטה בצד ימין הקלד "זיכרון" ולחץ על "אבחון זיכרון של Windows" כשהוא יופיע. בחר "בדוק אם יש בעיות בפעם הבאה שאתחיל את המחשב שלי" והפעל מחדש את המחשב כדי לאתחל את הבדיקה.

לאחר הפעלה מחדש של המחשב, תצטרך לאתר את תוצאת הבדיקה. בתיבת התחל חיפוש, הקלד "מציג אירועים" ולאחר מכן לחץ עליו כאשר הוא יופיע בתוצאות החיפוש.

בחלונית משמאל, לחץ על "יומני Windows" ולאחר מכן לחץ על "מערכת". בחלונית מימין, לחץ על "מצא" וחפש "אבחון זיכרון". שם אתה אמור לראות את תוצאות הבדיקה – אם היו בעיות כלשהן בזיכרון עבודה שדווחו באותו קובץ, אז בהחלט זו יכולה להיות הבעיה בגינה המחשב קורס. במצב זה תצטרך להחליף את הזיכרון הפגום. זה נכון שזו לא עבודה סופר מורכבת, אך מכיוון שביצוע לא נכון של ההחלפה עלול לשרוף חלקים נוספים במחשב, היינו ממליצים לך לפנות לטכנאי מחשבים בחיפה שמגיע עד בית הלקוח שיבצע את התיקון עבורך בצורה נכונה ובטוחה.

 

3. בדוק שגיאות בכונן הקשיח

באופן דומה לזיכרון העבודה במחשב, כונן קשיח תקול עלול גם כן לגרום לתקלת מסך כחול. כדי לבדוק אם הכונן הקשיח זקוק להחלפה, הקלד  "מחשב זה" בשדה חיפוש ולחץ עליו כשתראה אותו מופיע בתוצאות. לחץ כפתור ימני על כונן "C" ובחר ב "מאפיינים". לאחר מכן לחץ על הכרטיסייה "כלים" ולאחר מכן "בדיקת שגיאות", לחץ על "בדוק" ועקוב אחר ההוראות.

 

 4. נתק ציוד היקפי שאינו הכרחי

מסך המוות הכחול נגרם לעתים קרובות מבעיות חומרה ולא מבעיות תוכנה – לכן חשוב היה לבדוק גם את הזיכרון (RAM) וגם את הכונן הקשיח. לאחר שבדקנו רכיבים אלו והבעיה עדיין נמשכת, נצטרך להסיר כל ציוד היקפי חיצוני כגון: מצלמות רשת, התקני USB, מדפסות, סורקים, דיסק און קי, כונן אחסון חיצוני ועוד. במידה ומותקן דרייבר יעודי לציוד זה אנא הסר גם אותו.

 

5. הסר את כרטיסי הרחבה (PCIe)

זה יכול לקחת לא מעט זמן לפתוח את המחשב ולהסיר רכיבי חומרה מתוכו, אבל אם יש לך מסך כחול, לפעמים אחד מהכרטיסי הרחבה יכול להיות האשם. בפרט, כרטיסי מסך וכרטיסי קול מתקדמים יכולים להיות שורש הבעיה. במידה ויש כרטיס מסך מובנה בלוח האם ניתן יהיה להוציא את הכרטיס מסך הראשי, ולחבר את כבל המסך לכרטיס המישני המובנה בלוח האם. תזכור רק שבמקרה זה תצטרך קודם להסיר את תוכנת מנהל ההתקנים (דרייבר) של הכרטיס מסך לפני ההסרה הפיזית.

 

6. בצע התקנה נקייה של מערכת ההפעלה

אם אף אחד מהרעיונות שלמעלה לפתרון הבעיה לא באמת הצליח לפתור את השגיאת המסך הכחול ב Windows, אז אתה עומד בפני אחת משתי האפשרויות הבאות: או שיש בעיית תוכנה שעדיין לא הצלחת לאתר, או שיש בעיית חומרה רצינית במחשב שלך שלא ניתן לתקן בקלות.

כדי לשלול את האפשרות של בעיית תוכנה אפשר לבצע התקנה נקייה של Windows. פעולה זו מוחקת את הכל מהכונן הקשיח, מה שאומר שתצטרך לגבות את כל החומר שלך לפני ההתקנה הנקייה ולהתקין מחדש את כל התוכנות לאחריה. למעשה ישנם טכנאים רבים שיעדיפו להתחיל בפעולה זו על מנת לדעת יחסית במהרה אם הבעיה הינה בעיית תוכנה או בעיית חומרה.

 

הטקסט נכתב בלשון זכר, אך פונה לשני המינים.